تبلیغات
بیدمشک - مطالب خرداد 1397
 
بیدمشک
شمیم آشنای دوست
پنجشنبه 31 خرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
عکس از آقای هاشم مفتاحی. بچه های دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه در جنوب
.....................................................................................
هاشم می گفت همه نشسته بودیم و مثلاً وصیت نامه می نوشتیم. 
که یک باره آقای جلیل زاده سرش را بالا گرفت و گفت:
این که نشد وصیت نامه، این قرض نامه است !
که کی به چه کسی چقدر بدهکار است!!
اگر من شهید شدم به چه کسانی چقدر بدهکارم آن را ادا کنید
.................................
نوع مطلب :
برچسب ها : وصیت نامه،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 29 خرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
دوست بسیار عزیز و بزرگوارم آقای دکتر ذکیانی مرحمت فرموده و 4 کتاب تازه منتشره دانشگاه علامه را برای اینجانب ارسال کردند که ما هم به رسم ادب پس از مطالعه بازخوردش را خدمت ایشان ارسال کردیم که ایشان هم لطف کرده مطلب ما را در پایگاه خبری دانشگاه به چاپ رسانده بودند با عنوان:(از روی عنوان می توانید به آن سایت مراجعه کنید
در هر صورت من نامه خود را اینجا درج می نمایم: 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر ذکیانی دوست بسیار عزیزم

سلام علیکم

از بذل عنایت شما در ارسال 4 کتاب شریف نشر جدید دانشگاه علامه طباطبایی که به نام علامه محمدحسین طباطبایی و آیت الله محمد حسن طباطبایی(الهی) مزین بودند، کمال تشکر و امتنان را دارد.

از آنجائیکه در اول این کتاب­ها در بخش گفتار ناشر آمده است: «کتاب حاضر نیز از جمله آثار دانشگاه است که پس از طی فرآیند بررسی و داوری­های علمی و ادبی، اینک در اختیار خوانندگان محترم قرار می­گیرد. امیدوار است علاقه مندان و خوانندگان این اثر مانند سایر آثار داشگاه صاحب اثر را از نقدهای مشفقانه خود بهره­مند سازند.» لذا مطالبی را به استحضار می رساند:

1) رسائل الهی، آیت الله سید محمد حسن طباطبایی(الهی)، به کوشش حسین کلباسی اشتری، تهران: دانشگاه علامه طباطبایی، 1396

هرچند در وبگاه انتشارات علامه سال نشر را 1397 و تعداد صفحات آن را به اشتباه 166 صفحه اعلام نموده در حالی­که کتاب 156 صفحه می باشد.

این کتاب به حکم فیپای آن، با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به چاپ رسیده اما در «درآمد» کتاب هیچ اشاره­ای به اینکه انجمن آثار چه کاری برای این کتاب انجام داده نشده است. در همان درآمد، به صورت بسیار فشرده(در 3 صفحه) عنوان شده که دفتر پیش رو منتخبی از مکتوبات آقای الهی است و اینکه این مکتوبات منتخب در چه زمینه و یا علت انتخاب چه بوده سخنی به میان نیامده است. حتی از سال­های نوشتن این مکتوبات سخنی به میان نیامده مگر آن تحریراتی که خود آقای الهی، اختتام به تاریخ نموده است.

همین که کتاب بی واسطه دست­نوشته­های حضرت آیت الله محمد حسن طباطبایی را از «پرده نشینی» به در آورده تا شاید در گوشه­ای، دستگیر عالمی و عارفی باشد(البته تیراژ این کتاب مشخص نیست!) جای تشکر و امتنان را دارد.

2)اقیانوس علم و معرفت در احوالات علامه سید محمدحسین طباطبایی، محمد کریم پارسا، تهران: دانشگاه علامه طباطبایی، 1396

هرچند در وبگاه انتشارات علامه سال نشر را 1397 اعلام نموده که شاید منظورشان سال توزیع است!

این مجموعه که به بیان نویسنده وقایع آن به سالهای 1354 تا 1360 برمی­گردد به نکات جالبی اشاره دارد که خود نویسنده شاهد آن بوده و یا به عموم نقل از آیت الله بهجت(ره) است.

هرچند علما در نوشتن، مذاق­های متنوعی دارند لکن بهتر بود کتاب در حد نقل و قول­های علامه در همان فاصله زمانی 6 ساله می­ماند. و اگر به برخی از بیانات در رد بعضی اقوال داشته باید منابع آن را صراحتاً اعلام می­کردند. به عنوان مثال در بیان ماجرای «حوریه»(ص 155) در پاورقی کتاب تعریضی که از متن آن پیداست به حضرت آیت الله طهرانی داشته که عین عبارت کتاب مهرتابان[1](ص 31) را آورده است. بهتر آن بود با توجه به سابقه آشنایی علامه طهرانی با علامه طباطبایی که به نظر قبل از تولد آقای پارسا بوده تأملی داشتند یا صراحتاً بر اساس مدارک آن را رد می­نمودند. چه اینکه در بیان وصی آیت الله قاضی نیز باز تعریضی به کتاب «روح مجرد»[2] علامه طهرانی و ماجرای آقای حداد دارند.

و در جاهای دیگر نیز (مثل بحث شاگردان علامه) شاگردان علامه را به نوعی زیر سؤال بردن است که الان از بزرگان علم و عرفان و فلسفه هستند و برخی نیز به دیار باقی شتافته­اند و به نظر، سوابق آشنایی آنان بیش از آقای پارسا باشد که از آن جمله­اند علامه حسن­زاده آملی، علامه جوادی آملی، آیت الله مصباح یزدی، علامه محمدتقی جعفری، علامه شهید مطهری و ... هر چند آوردن مصاحبه علامه درباره مطهری، کمی آن شهید را  مستثنی کرده است! هر چند بهتر بود پیام علامه طباطبایی را که برای شهادت علامه مطهری داده بودند را      می­آوردند که چگونه استاد مطهری را توصیف نموده­اند:

پیام علامه طباطبایی به مناسبت شهادت شهید مطهری[3]

باسمه تعالى‏

به یاد یك شخصیّت علمى و فلسفى كه با درگذشت خود دنیایى را غرق اسف و جهان فضل و دانش را با از میان رفتن خود عزادار نمود.مرحوم مغفور مطهّرى كه دانشمندى بود متفكّر و محقّق، داراى هوشى سرشار و فكرى روشن و ذهنى واقع‏بین، تألیفاتى كه از خود به یادگار گذاشته و تحقیقاتى كه در اطراف مقاصد علمى و برهانى نگاشته و در لابلاى كتابهایش به چشم مى‏خورد، اعجاب‏آور است.

مرحوم مطهّرى با تاریخ زندگى پر ارزش و سعادتمند خود كه پر از تلاش علمى و تفكّر فلسفى بود به شیفتگان علم و فلسفه پیغامى رسا و پرارزش مى‏فرستد كه از كوشش و تلاش كمالى هرگز آرام ننشسته و مجاهده علمى و كمالى را هرگز فراموش نكنند و حیات خود را كه بهترین متاع انسانى است در بازار حقایق به حیات معنوى- كه حیات عالى انسانى است و تا دنیا دنیاست بقاى ابدى دارد- تبدیل كنند و در این چند روز زندگى شیفته و فریفته شخصیّتهاى ساختگى و خیالى نباشند.آرى، یك راه باریكى كه یك مرد دانشمند به حقایق باز كند، براى وى حیات ابدى مى‏بخشد و از دنیا و مافیها ارزنده‏تر است.

محمّد حسین طباطبایى

 

بقیه بیان کتاب هم بگونه­ای است که گویا علامه در همین سال­های آخر زندگی، همه چیز را به آقای پارسا گفته و دیگران سهمی از شاگردی علامه نداشته­اند! و به عبارتِ دیگرِ خود آقای پارسا در مقدمه کتاب (ص 2) «... بعضی­ها مطالبی را به عنوان روش زندگی حضرت علامه نوشته­اند که بالقطع و الیقین و بلا شبهه و لا اشکال از واقعیت و حقیقت دور است...» و عدم تخصیص برخی کتب مثل «شمس الوحی تبریزی»[4] که به سیره علمی علامه طباطبایی پرداخته را نیز زیر سؤال می­برد. لذا این پرسش پیش می­آید که پس از کجا معلوم که این اقوال نیز صحیح باشد؟!

این نوع نگارش به نظر می­رسد کمی از شیوه علمی دور بوده و اساتید فن بهتر بود برای اینکه این کتاب در زیر لوای دانشگاه علامه به چاپ می­رسد موارد لازم را گوشزد می­نمودند.

3) کتابشناسی علامه سید محمد حسین طباطبایی، گردآورندگان حسین‌کلباسی‌اشتری، آریا یونسی، تهران : دانشگاه علامه طباطبایی ، ‏‏‏‏‏۱۳۹۶.

برای مجموعه­ای که خود، کتابشناسی علامه را تهیه کرده، شایسته بود که از همان کتابها نسبت به استخراج زندگی نامه خود نوشت علامه استفاده می­نمودند مانند زندگی‌نامه خودنوشت مرحوم علامه طباطبائی منتشر شده به عنوان مقدمه در کتاب شیعه در اسلام و یا چاپ اول المیزان(به نقل از محمدکریم پارسا)[5] استفاده می شد.

این کتابشناسی بدون نمایه می­باشد. در حالی که در درآمد کتاب سخن از عصر دیجیتال شده و از همین ابزار دیجیتال می­شد به راحتی نسبت به اندیکس سازی و ایجاد نمایه بهره برد و درغنای کتاب کوشید. 

4)سپهرمهر: زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی علامه سید محمدحسین طباطبائى، به کوشش و ویراستار حسین کلباسی‌اشتری؛ با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگى ایران، تهران : دانشگاه علامه طباطبایی، ‏۱۳۹۶.

بهتر بود کلمه «زندگی­نامه» از نام کتاب حذف گردد چه اینکه این کتاب مجموعه­ای از مقالات و گفتگوهاست که بیشتر خدمات علمی و فرهنگی علامه سید محمدحسین طباطبائى را می­نمایاند و اثری از زندگی­نامه به اصطلاح مشهور، در آن دیده نمی شود.

در خاتمه یادآوری می­نماید این چند جمله مرقومه چیزی از ارزش معنوی کتاب­های فوق نمی­کاهد و تلاش آقایان مؤلفین مشکور و مأجور است.

ارومیه، حسین غفاری، 28/3/97

 [1] - سیدم‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن ح‍س‍ی‍ن‍ی‌ طه‍ران‍ی‌، ‌م‍ه‍ر ت‍اب‍ان‌: ی‍ادن‍ام‍ه‌ و م‍ص‍اح‍ب‍ات‌ ت‍ل‍م‍ی‍ذ و ع‍لام‍ه‌... م‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن‌ طب‍اطب‍ائ‍ی‌ ت‍ب‍ری‍زی‌، م‍ش‍ه‍د: نور ملکوت قرآن‏، ۱۴۲5ق‌.

[2] - سیدم‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن ح‍س‍ی‍ن‍ی‌ طه‍ران‍ی‌‌، روح‌ م‍ج‍رد: ی‍ادن‍ام‍ه‌ م‍وح‍د ع‍ظی‍م‌ و ع‍ارف‌ ک‍ب‍ی‍ر ح‍اج‌ س‍ی‍ده‍اش‍م‌ م‍وس‍وی‌‌ح‍داد، ت‍ه‍ران‌ : ح‍ک‍م‍ت‌ ‏، ۱۴۱۴ق‌.‏ = ۱۳۷۳.

[3] - مجموعه آثار شهید مطهری ج1ص11

[4] - ع‍ب‍دال‍ل‍ه ج‍وادی‌ آم‍ل‍ی‌، شمس‌الوحی تبریزی: سیره علمی علامه طباطبایی قدس‌سره، قم: اسراء‏‏، ۱۳۸۸.

[5] - محمد کریم پارسا، اقیانوس علم و معرفت در احوالات علامه سید محمدحسین طباطبایی، تهران: دانشگاه علامه طباطبایی، 1396، ص14


نوع مطلب :
برچسب ها : دانشگاه علامه طباطبایی، علامه محمدحسن طباطبایی، علامه محمدحسین طباطبایی، الهی، نقد کتاب،
لینک های مرتبط :
شنبه 26 خرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
امروز در سامانه کنترل کیفیت منابع آموزشی و تربیتی مکتوب که در واقع استاندارد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی است دیدم که کتاب «نگاهی به تاریخ آموزش و پرورش ارومیه» را به عنوان منبع کمک آموزشی با کیفیت مناسب معرفی کرده است:
آدرس : 
از همینجا دسترسی داشته باشید.


چاپ اول سال: 
1396


مؤلف: 
غفاری، حسین
قطع کتاب: 
وزیری
نوع کتاب: 
کمک آموزشی
مجموع صفحات: 
584ص.
شابک: 
9789640814208
مخاطب: 
معلم
هنرآموز
چکیده: 
تاریخچه و پیشینۀ آموزش و پرورش در ارومیه، تاریخ آموزش و پرورش به سبک جدید را نیز تا حدودی می‌نمایاند. این کتاب، به قصد بیان تاریخ آموزش و پرورش ارومیه، ابتدا مختصری از آموزش و پرورش دوران باستان سخن می‌گوید. تاریخ آموزش و پرورش ایران بعد از اسلام، و نقش مکتب‌هاو مسجدها و حوزه‌های علمیه در آن زمینه، تا شکل‌گیری دارالفنون‌ و تغییرات نظام‌های آموزشی، از دیگر مباحث این کتاب هستند. فعالیت مدرسه‌های خارجی و تغییر و تحولات آن‌ها با توجه به انقلاب‌های ارومیه، و اقدامات مدیران کل در آموزش و پرورش ارومیه، و همچنین تأثیر وزیران آموزش و پرورش، از ابتدا تاکنون، بحث‌های اختصاصی کتاب را شکل می‌دهند.
نتیجه داوری کتاب: 
مناسب
نوع مطلب :
برچسب ها : نگاهی به تاریخ آموزش و پرورش ارومیه، آموزش و پرورش، ارومیه، کتاب درسی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 21 خرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
امروز در خدمت آقای موسی خدایی بودم و ثبت خاطره می کردم. 
از خاطرات بهداری اش که می گفت طنزی اتفاق افتاده بود که جالب بود.
می گفت در حاج عمران در اورژانس اصلی که بودیم در آنجا دکترهای ارتشی از نبود ماسک گلایه داشتند. 
می گفت آمدیم به مخابرات گفتیم که اطلاع بده که برایمان ماسک بیاورند. دکترها از نبود ماسک معذبند. 
عصر دیدیم یک تویوتا دم اورژانس ایستاد و گفت بیائید امانت هایی که سفارش داده بودید را ببرید. 
رفتیم دیدیم چند کارتن ماست آورده اند. گفتیم ماست را می خواهیم چکار. گفتند خودتان سفارش دادید. رفتیم مخابرات که تازه شصتمان خبردار شد که بی سیم چی کد ماسک را اشتباهی ماست مخابره کرده. 
نوع مطلب :
برچسب ها : ماسک،
لینک های مرتبط :

مهدی امینی و یارانش

................................

در ساعت 09:30 درگیری بین نیروهای ارتش، ژاندارمری و سپاه پاسداران با ضد انقلابیون در آبادی دارلک و کوسه کهریز، واقع در محور ارومیه-مهاباد ایجاد شد و از نیروهای خودی چهار نفر شهید و سیزده نفر مجروح شدند.

(تقویم تاریخ دفاع مقدس «عزل بنی‌صدر سرآغاز یک تحول»؛ ج 10؛ ص 293 ؛ سعید پورداراب ؛ انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی 1384)  

لشکر 64 پیاده ارومیه اعلام نمود: در ساعت 07:00 صبح امروز دو فروند بالگرد 205 هوانیروز در اثر اصابت گلوله افراد مسلح غیرقانونی در دارلک واقع در منطقه ارومیه سقوط کردند و از سرنوشت خلبانان آن ها اطلاعی در دست نیست. در عملیات دارلک در درگیری با ضد انقلاب، از نیروهای خودی 38 نفر شهید و نوزده نفر مجروح شدند که به وسیله عوامل محلی و هلال احمر مهاباد تخلیه گردیدند از آمار تلفات مهاجمان اطلاع دقیقی در دست نیست.

(تقویم تاریخ دفاع مقدس «عزل بنی‌صدر سرآغاز یک تحول»؛ ج 10؛ ص 293 ؛ سعید پورداراب ؛ انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی 1384)  

قبل از عملیات یا مهدی(عج) دارلک(بین سالهای 59 و 60) آخرین پایگاه نیروهای خودی در نقده و محمدیار و داخل شهر مهاباد مستقر بودند و یک پایگاه خودی نیز در چند کیلومتری پلیس راه میاندوآب به مهاباد وجود داشت و ما بقی روستاهای مثلثی محمدیار، مهاباد و میاندوآب در اختیار ضد انقلاب قرار داشت و تنها جاده ارتباطی شمال و جنوب استان(قسمت جنوبی) در تصرف آنها بود. عملیات یا مهدی(عج) دارلک بعد از طراحی توسط نیروهای شجاع سپاه ارومیه و نیروهای مردمی و با پشتیبانی آتش لشکر 64 در منطقه دارلک به اجرا درآمد گروهان ضربت پیاده ارومیه به فرماندهی شهید مکاری بیش از 5 ساعت نبرد قهرمانانه با نثار خونشان اقدام به عقب نشینی دشمن از این منطقه حساس نمودند و بدین گونه این عملیات اولین شکست را به نیروهای ضد انقلاب چشاند و آنها را وادار کرد، تعداد کثیری روستاهای اشغال شده را تخلیه و عقب نشینی نمایند و این استان از خطر جدی تجزیه طلبی که از اهداف شوم ضد انقلاب بود، رهانیده شود.   

(روزشمار رویداد های دفاع مقدس استان آذربایجان غربی ؛سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ مهندس اسماعیل تقی‏زاده ص 259)

علیرضا مکاری بعد از اتمام خدمت، داوطلبانه به عضویت سپاه پاسداران درمی آید، هنوز 15 روز از ازدواجش نگذشته بود که عازم آبادان می شود و در کنار سردارانی چون مهدی باکری، درس شجاعت و استقامت می آموزد و بعد از مدت ها خدمت و انجام وظیفه خطیر دوباره به ارومیه برمیگردد. وی علاوه بر خدمت در سپاه، جهت آماده کردن دیگر جوانان این مرز و بوم برای جنگ و جهاد علیه کفر، در تشکیل پایگاه مقاومت مولای متقیان و همچنین تشکیل بسیج دانش-آموزی در پایگاه نقش مهمی را ایفا می نماید. او بعد از بازگشت از آبادان به طور داوطلبانه و افتخاری جهت مبارزه با اشرار عازم شهرستان نقده می شود. به خاطر احساس مسئولیت در مقابل ملّت و دفاع از میهن و نوشیدن شهد شهادت دوباره عازم منطقه دارلک مهاباد می شود و در همان جا به اسارت حزب منحله دمکرات در میآید و پس از شکنجه های ناجوانمردانه به آرزوی دیرینه خود همانا شهادت میرسد.

(روزشمار رویداد های دفاع مقدس استان آذربایجان غربی ؛سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ مهندس اسماعیل تقی‏زاده ص 260)

 

نوع مطلب :
برچسب ها : مهدی امینی، شهید، دارلک،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 15 خرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه

دلا غافل ز سبحانی چه حاصل

مطیع نفس و شیطانی چه حاصل

بود قدر تو افزون از ملایک

این شبها التماس دعا دارم. 

چیزی نمی شود نوشت

تو قدر خود نمیدانی چه حاصل


این شب ها التماس دعا دارم. 

تا مگر در این شب های قدر، سرنوشت ما هم به سرنوشت امام علی علیه السلام گره بخورد. 

اَللّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیاىَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتى مَماتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

خدایا قرار ده زندگیم را زندگى محمد و آل محمد و مرگم را مرگ محمد و آل محمد

نوع مطلب :
برچسب ها : شب قدر،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 10 خرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه

گاهی فکر می کردم که شهید و شهادت برای نسل امروز چگونه است؟ 
نوه خواهرم که حالا در مشهد اقامت دارند به نام محمد مهدی رشیدی که هنوز 10 سالش هم نشده عاشق رزمنده و شهید و شهادته. ما که رفته بودیم مشهد با افتخار به دوستان باباش و خودش می گفت دایی من رزمنده و جانباز هست.
 
آقا محمد مهدی مابه عشق سربازان اسلام 

امروز صبح دیدم چند تا عکس برایم فرستاده و گفته دایی جان اینها را بذار توی سایت.
دیدم رفتند خانه شهید مدافع حرم شهید سید مهدی جودی ثانی و عکسهایی را برایم فرستاده. 
این پست را اختصاص دادم به این شهید: 
نوع مطلب :
برچسب ها : مدافع حرم، شهید، سیدمهدی جودی ثانی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 3 خرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
فاتحان خرمشهر
قبل از عملیات بیت المقدس: 
ایستاده از راست: 
شهید ناصر حبیب زاده، باقر طریقت، صمد عباسیان، حمزه ساعی، شهید حسین احیای عصر، عسگر صحرانورد، مرحوم خسرو کاشی، جعفر باقری
نشسته ردیف وسط از راست: 
حسین حیدری، مسعود آسیوندزاده، شهید ایوب شیرزاد، شهید امامعلی شاه محمدی، شهید محمد خمسه لویی
نشسته ردیف جلو از راست: 
کاظم عبدی، ایرج خلیلی، علی اصغر دثا، مهدی زینالی
.............................................................................
گاهی برخی آنقدر برجسته می شوند که نمی توانی بگویی بابا این خاطره ای که از فتح خرمشهر نقل می کنی با چه سندی است. آیا اصلا شما آنجا بودید؟؟
در عین حال هم برخی مظلومانه در کنجی هستند و یادی از ایشان نمی شود. 
این عکس را از آقای جعفر باقری عزیز گرفته ام. 
دیشب در مراسم بزرگداشت فتح خرمشهر آقای کاظم عبدی که بعدا در والفجر مقدماتی به اسارت رفت دوباره بازیادآوری کرد. 
گفتم این عکس را بگذارم از بچه های شرکت کننده در عملیات یادی شود. 
خصوصا مرحوم کاشی که کمتر دیدم از او یادی شود. 
حالا شهدا به مناسبت هایی یاد می شوند. 
............................................................................
مطلب بعدی مربوط به خاطره فرمانده دلاور و بزرگوار حاج رحیم قره جه داغی بود که رفتیم خانه شان و این خاطره را نقل کرد و گفت که ما پنج نفر بودیم که از ارومیه رفتیم به نامهای :
خودم و شهید اکبر کاملی، شهید محمدرضا چوداری، احمد محمدی و قربانعلی سرخوش 
این پنج نفر به تیپ حضرت رسول(ص) رفته بودند و دو کرامت را آقا رحیم نقل کردند که در پست بعدی به آن خواهم پرداخت ان شا الله
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :