تبلیغات
بیدمشک - مطالب مرداد 1397
 
بیدمشک
شمیم آشنای دوست
یکشنبه 28 مرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
خدایش بیامرزد آقای پرویز کشتیبان را که چند کتاب در مورد آزادگان به من داد تا کار کنم. 
یکی خاطرات آقای یعقوب عبدالحسین نژاد بود. اسمش را گذاشتیم «اردوگاه نهروان». 
طراحی و جلد و ... را هم انجام دادیم اما اسمی از خودم نبردم تا به نام خود ایشان باشد. بعدها دیدم این کتاب با شکل و شمایل دیگری در تهران و بنیاد شهید چاپ شده و کسی نوشته تدوین و ... فلانی (یک نفر دیگر) تطبیق دادم دیدم همان ادبیات من است و تغییری هم ندارد. 
دیگری خاطرات آقای میکائیل احمدزاده بود تحت عنوان «اردوگاه 15 تکریت» که کار تدوین و آماده سازی اش انجام شد ولی دوباره نامی از خودم به میان نیاوردم. 
آخریش «سفیر پایداری» بود خاطرات آقای جعفر حسینی . اما نمی دانم چه بلایی بر سرش آمد. 
برای اینکه یادی کنیم از آزادگان طرح روی جلدی که برای آن زده بودم را همراه قطعه ای از متن که در پشت جلد زدم را تقدیم می کنم: 

در کمپ رمادیه ، در اوایل اسارت عراقی ها اسرا را در محوطه اردوگاه جمع می کردند و مسئولین عراقی سخنرانی و تبلیغ می نمودند. روزی وزیر فرهنگ عراق آمد. ابتدا با ژست روشنفکری از مواضع انقلابی حضرت امام (ره) انتقاد کرد و حضرت را جنگ طلب معرفی نمود و در ادامه اراجیف خود، به امام (ره) اهانت نمود. فوراً اسرا با آوردن نام مبارک امام (ره) سه صلوات فرستادند. وزیر بی فرهنگ عصبانی شد و مجدداً به امام (ره) اهانت نمود . باز اسرا با سه صلوات به یاوه گوئی وی پاسخ دادند . وی در ادامه دروغ پردازی خود مدعی شد که «هرکسی به ما یک سیلی بزند ما سریعاً به او دو سیلی می زنیم » اسیری به نام سهراب که روحانی بود با صدای بلند و رسا گفت : «شما اعراب، وقتی که اسرائیل به شما یک سیلی زد چرا به او دو سیلی نزدید.» وزیر بی فرهنگ بعثی از پاسخ به آن اسیر دلاور عاجز ماند و به حاشیه گوئی پرداخت....

نوع مطلب :
برچسب ها : اسارت، آزادگان،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 23 مرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
خامنه ای

پس از یکی دو هفته که مقام معظم رهبری دیدار یا سخنرانی خاصی نداشتند و دل ما می لرزید و دلتنگ دیدارش شده بودم، دیروز دیداری با اقشار مختلف مردم داشتند. 
با ولع تمام نشستم و مشروح دیدار را دیدم . در جمع بندی سخنان ایشان احساس کردم که گویا حرفهای رهبری چون آبی سرد بر آتش سوزان فتنه ها پاشیده شد. 
دیدم چقدر این عنوان برازنده و سزاوار ایشان است که بگوئیم «حکیم فرزانه» و واقعاً این حرف را نه به عنوان لقلقه زبان یا از روی تعصب، که واقعا از صمیم قلب این موارد را حس کردم. 
و آیه 120 سوره آل عمران که بر بالا سر مقام معظم رهبری نوشته شده بود گویا تازه برای ما نازل شده بود که بگوید: 
وَإِن تَصبِروا وَتَتَّقوا لا یَضُرُّكُم كَیدُهُم شَیئًا
اگر (در برابرشان) استقامت و پرهیزگاری پیشه کنید، نقشه‌های (خائنانه) آنان، به شما زیانی نمی‌رساند؛
خداوند ایشان را در پناه خود تا ظهور صاحب اصلی انقلاب حجت بن الحسن العسگری روحی له لفدا حفظ فرماید و عزتش را روزافزون کند. 

نوع مطلب :
برچسب ها : حکیم فرزانه، رهبر انقلاب، امام خامنه ای،
لینک های مرتبط :
جمعه 19 مرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
آذربایجان غربی خیلی مظلوم است. 
حداقل در عرضه جنگ با ضدانقلاب و دفاع مقدس که من روی آن کار میکنم. 
خیلی باید زحمت کشید تا یکی دو سند جایی پیدا کنی که مثلاً فلان روز در شهرستان ارومیه چه گذشت. 
پاکسازی های گسترده ای که موجب آزادسازی بسیاری از روستاهای شهرستان ارومیه شده است. 
دکتر فرخ مختارزاده
دکتر فرخ مختارزاده از رزمندگان دوران دفاع مقدس و جنگ با ضد انقلاب
...............................................................................................................
در مصاحبه ای که با دکتر فرخ مختارزاده داشتم لابلای صحبت هایش از سلسله عملیات های آیت الله کاشانی حرف به میان آمد که تا بحال نشنیده بودم. 
از فرماندهان گردانها که می پرسم می گویند: ما مشغول نبرد بودیم. آقایان بعدها یا قبلا نامی برای عملیات های ما انتخاب می کردند!
در مجموعه کتابهای روزشمار جنگ (ج21) با نام عملیات مسلم بن عقیل در روز 6 شهریور 1361 در حد یک نیم خط نوشته شده: 
پاک‌سازی 3 روستا در غرب ارومیه در عملیات آیت‌الله کاشانی
دیشب هم که کمی تنبلی مرا گرفته بود خواستم برای مطلب عملیات لیله القدر از اینترنت یک نقشه دست و پا کنم که پیدا نکردم!
چون عموم نقشه هایی که هست مربوط به عملیات های دوران دفاع مقدس و جنگ ایران با عراق است. 
مجبور شدم تا 3 نصف شب نشستم و یک نقشه از کتاب روایت ارومیه را بازسازی کنم برای این عملیات . 
آن زحمت شبانه را اینجا به نمایش می گذارم شاید دیگران دچار مصیبت من نشوند: 
نقشه عملیات لیله القدر ارومیه
نقشه عملیاتی لیله القدر در شهرستان ارومیه و جنوب سلماس از تاریخ 30 خرداد 1363 لغایت 5 تیرماه 1363
نوع مطلب :
برچسب ها : عملیات لیله القدر ارومیه، عملیات آیت الله کاشانی،
لینک های مرتبط :
جمعه 12 مرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
برای تاریخ شفاهی گردان جندالله ارومیه گاه لازم می شود تا برای بررسی یک موضوع به کتاب های دیگری هم مراجعه کنم. 
لابلای صحبت دوستان گاهی به طوایفی اشاره می شد که باید سند آنها را هم پیدا می کردم. لذا در یک قسمت به تعریف ایل و طایفه و تیره هم پرداخته و برخی طوایف را که خیلی از آنها نام بردم را معرفی کردم. 
در این راه 2 کتاب را دوست عزیزم آقای خردمند دادند تا بهره مند شوم یکی نامنامه ایلات و عشایر و طوایف آقای ستوده در دو جلد و دیگری س‍اخ‍ت‍ار س‍ازم‍ان‌ ای‍لات‌ و ش‍ی‍وه‌ م‍ع‍ی‍ش‍ت‌ ع‍ش‍ای‍ر آذرب‍ای‍ج‍ان‌ غ‍رب‍ی‌ نوشته آقای ابراهیم اسکندری نیا بود.
خصوصا کتاب دوم چاپ 30 سال پیش توسط انتشارات انزلی خودمان است که در اینترنت عکس روی جلدش هم نبود. 
گفتم شاید به دردتان خورد.نوع مطلب :
برچسب ها : معرفی کتاب،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 8 مرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
من که این اطلاعیه را جایی ندیدم. گفتم اقلا من در وبلاگم بگذارم دوستان خواستند در این دوره شرکت کنند. 
هشتمین دوره جایزه ادبی یوسف
ویژه استان آذربایجان غربی

نوع مطلب :
برچسب ها : جایزه ادبی یوسف،
لینک های مرتبط :
جمعه 5 مرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه


کتاب فروشی ولایت به روایت آقای علی حقانی(از کتاب فصل رویش: شهید جواد قنبری، تألیف خودم):

 

مقدمه ایجاد کتاب­فروشی ولایت از سال 55 شروع شد که من سپاهی دانش بودم. فلسفه کتاب­فروشی این بود که جایگاه یک نهاد فرهنگی در ارومیه خالی بود. ما خودمان مکتب اسلام و برخی کتاب­های مذهبی را از کتاب­فروشی اسلامی آقای کاظمی افشار تهیه می­کردیم.

جرقه و همچنین تأمین هزینه­ های اولیه کتاب­فروشی با این افراد زده شد: مرحوم عطایی[1]، شهید اسکندر نعمتی، مهندس فائزی، مهندس عبدالعلی ­زاده[2]، اصغر هادیفر . بعد که در اواخر 56 سپاهی دانش را تمام کردم من هم مشارکت کردم.

 آن موقع از هر کدام از این افراد 20 هزار تومان اخذ شد و کار و فعالیت کتابفروشی اوایل 56 کلید خورد. مرحوم عطایی اهل اردبیل بود لکن به واسطه هم دانشگاهی و هم اتاقی با مهندس عبدالعلی زاده و مهدی باکری[3] با ارومیه هم ارتباط داشت.

شهیدان جواد قنبری و جعفر حب نقی

مکان اولیه کتاب­فروشی از مغازه­ های اوقافی بود در چهارراه عسگرخان، که اجاره شد. در کنار این مغازه زیر پله ای بود که شهید محبی آنجا نوار فروشی راه انداخت. این کتابفروشی محل عرضه انواع کتاب­های رومیزی و زیرمیزی بود. یعنی کتاب­های خاص و مذهبی از آنجا توزیع می ­شد. که بعدها با خرید یک دستگاه کپی فعالیت آنجا افزایش یافت. حتی کتاب نهضت تحلیلی امام خمینی سید حمید روحانی را با همان دستگاه چندین بار کپی کرده و آن را پخش کردیم. البته عمده فعالیت کتابفروشی این بود که شبها در جلساتی که در منازل افراد تشکیل می شد مثل منزل آقای هادیفر و محمد پیرپور با تلفن اطلاعیه ­های حضرت امام را از رابط­های قم می­گرفتیم و می­نوشتیم و در کتاب­فروشی تکثیر و توزیع می­کردیم. جواد قنبری هم یکی از افرادی بود که سهمیه اطلاعیه ­اش را از کتاب­فروشی می­گرفت و توزیع می­کرد. رابط­های مختلفی از ماکو و نقده و جاهای دیگر هم بود. هرچند جواد آن موقع در تبریز بود اما رابطه ­اش را حفظ کرده بود. حتی برای خرید کتاب هم می آمد.

شهید قربانعلی محبی

 [1] - زین العابدین میر یوسفی معروف به عطایی که از تاریخ 13/9/64 لغایت 1/8/69 استاندار آذربایجان غربی بود که در پی حادثه رانندگی به رحمت ایزدی پیوست.

[2] - مهندس علی عبدالعلی­ زاده متولد ۱۳۳۵ در شهرستان ارومیه و از فعالان سیاسی در انقلاب بود و بعد از انقلاب معاونت شهردار وقت ارومیه(شهید مهدی باکری)را بر عهده گرفت. سپس عبدالعلی­ زاده به مدت دو دوره (دوره دوم و سوم) نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بود، بعد از آن وی در مدت ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به مدت ۵ سال استانداری استان آذربایجان شرقی را عهده دار شد. با روی کار آمدن دولت حجت الاسلام محمد خاتمی، عبدالعلی­ زاده به سمت وزیر مسکن انتخاب شد.

[3] - مهندس مهدی باکری در سال ۱۳۳۳ در میاندوآب به دنیا آمد. پس از اخذ دیپلم وارد دانشگاه شد و در رشته مهندسی مکانیک شروع به تحصیل کرد. در حین دوران تحصیل برادرش، علی باکری در 30/1/51 توسط رژیم پهلوی به شهادت رسید. مهدی باکری و دوستانش نقش مهمی در برپایی تظاهرات شهر تبریز در ۱۵ خرداد ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ داشتند. همان زمان وی توسط ساواک شناسایی شد و بارها برای بازجویی به اداره امنیت برده شد اما چون مدرکی علیه او نداشتند تحت نظر آزاد شد. با پیروزی انقلاب اسلامی باکری نقش فعالی در سازماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارومیه داشت. مدتی هم دادستان دادگاه انقلاب ارومیه شد. او همزمان با فعالیت در سپاه، مسئوولیت شهرداری ارومیه را نیز بر عهده گرفت. وی اولین شهردار بعد از انقلاب شهرداری ارومیه بود. با شروع جنگ تحمیلی ازدواج کرد و بلافاصله پس از ازدواج عازم جبهه‌ها شد. او در جنگ با سمت فرماندهی لشکر 31 عاشورا بعد از شهادت برادرش حمید باکری معاون لشکر در عملیات خیبر(1362) در تاریخ  25/12/63 و در عملیات بدر به شهادت رسید و پیکر مطهرش در آب­های اروند ناپدید شد.

نوع مطلب :
برچسب ها : کتاب، شهید، باکری، کتابفروشی ولایت، شهید اسکندر نعمتی، شهید محبی،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 2 مرداد 1397 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
از راست حاج رحیم قره جه داغی و خادمان امام رضا (ع)

عصر دیروز(97/5/1) حاج رحیم زنگ زد و گفت خادمین بارگاه آقا علی بن موسی الرضا به خانه ما می آیند، شما هم تشریف بیاورید. 
رفتیم و منتظر شدیم خادمان بیایند. در این فرصت مروری کوتاه بر برخی سوالاتم کردم از گردان جندالله و آقا رحیم جواب دادند. 
خادمان که آمدند حال و هوای بارگاه آقا علی بن موسی الرضا به من دست داد و حسابی کوچه های چشم را به آب دادیم. 
آقای باقری که گرداننده مجلس بود از من خواست یک معرفی از آقا رحیم بدهم. بنده هم از اینجا شروع کردم که همین جایی که الان نشسته ایم در سال 58 محل درگیری بود با ضد انقلاب و چند قدم بالاتر(آبیاری) شهید پیشقدم و چند نفر دیگر را به شهادت رسانده اند و بعد هم آقا رحیم و همسنگری اش را با آقا مهدی باکری گفتم.  
بعد هم حاج جعفر باقری تکمله ای به این معرفی زد . 
در نهایت هم خود آقا رحیم صحبت کرد و پرچم امام رضا (ع) را به چشمش مالید. گفت دو سال است بخاطر دیالیز به مشهد نرفته ام.  امیدوارم اگر آمدم اجازه بدهید من و همسرم یک روز را برای آقا خادمی کنم. 
ما هم برای شفای عاجل آقا رحیم دعا کردیم. و هدایای رضوی مان را (نبات، پارچه، نمک و گلاب متبرک) را از خادمان گرفتیم. 
این هم هدیه روز تولد آقا علی بن موسی الرضا برای ما!

نوع مطلب :
برچسب ها : علی بن موسی الرضا(ع)، امام رضا، مهدی باکری، خادم امام رضا، رحیم قره جه داغی، گردان جندالله ارومیه،
لینک های مرتبط :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :