تبلیغات
بیدمشک - مطالب اردیبهشت 1398
 
بیدمشک
شمیم آشنای دوست
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه

ماه مبارک رمضان امسال(1440 ه ق، مصادف با اردیبهشت 1398 ه ش) توفیقی شد چند شب از دهه اول را در مسجد لطفعلی خان ارومیه پای منبر حجت الاسلام والمسلمین منصور امامی که فعلاً مسئولیت نهاد رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه را بر عهده دارد، بنشینیم. بحث منسجم و خوبی درباره معاد با استفاده از مفاد آیات سوره تغابن داشتند.

حجت الاسلام منصور امامی

حجت الاسلام منصور امامی

چند روزی هم پای منبر آیت الله علی مؤمنی در مسجد آقا علی اشرف رفتیم.

آیت الله علی مومنی فرزند عالم جلیل القدر مرحوم حاج حسین مومنی و نوه دختری مرحوم آیت الله میرزا علی اكبر صدرالفضلاء در سال ۱۳۳۷هجری شمسی در روستای «ساری بگلو چراغ» از توابع شهر ارومیه و در یك خانواده روحانی متولد شد.

وی پس از اتمام دروس ابتدایی از سال ۱۳۵۰تا ۱۳۵۳به تحصیل علوم اسلامی در ارومیه مشغول بوده و از محضر اساتیدی چون میرزا زلفعلی احمدی، شیخ محمد تقی و محمد باقر صاحب ‌الزمانی بهره جسته است. وی در سال ۱۳۵۴برای ادامه تحصیل عازم شهر مقدس قم شد و حدود ۳۵سال در حوزه علوم نقلیه و عقلیه از محضر اساتید بزرگوار استفاده كرده است. اساتید وی در قم عبارت‌اند از آیات عظام، شیخ جواد تبریزی، جعفر سبحانی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی، علامه حسن زاده عاملی و استاد انصاری شیرازی.

آثار قلمی آیت الله مومنی بیش از بیست كتاب در موضوعات مختلف است كه كتاب«كمال انسان و انسان كامل» و «درس نامه روش سنتی» را به چاپ رسانده است.

(کتاب کمال انسان و انسان کامل از سوی انتشارات آیت اشراق قم در سال 1387 در 240 ص منتشر شده است.)

این مدرس برجسته حوزوی از آیات عظام محمد تقی بهجت، فاضل لنكرانی، وحید خراسانی، جعفر سبحانی و مكارم شیرازی اجازه دارد و از سال ۱۳۵۴تاكنون در قم مشغول تدوین علوم اسلامی و درس خارج بوده و موفق به اخذ سطح چهار و صاحب فقه اكبر است.

آیت الله مومنی در مدت اقامت در ارومیه در ایام تبلیغ و ارشاد در مساجد آقا علی اشرف، خطیب و مسجد اعظم نماز جماعت برپا می‌كند و جلسات و مباحث علمی وی از پربارترین جلسات علمی و دینی شهر ارومیه محسوب می‌شود.(بیوگرافی از خبرگزاری بین المللی قرآن، ایکنا)

علی مؤمنی

آیت الله علی مؤمنی بنیانگذار ستاد فاطمیه نیز می باشند. 

چند شبی هم به مسجد سردار رفتیم که آیت الله حسن مجد در آن به اقامه نماز مغرب و عشا و سخنرانی می پردازند. بیوگرافی ایشان را در کتاب مشاهیر علمی و فرهنگی آذربایجان غربی آقای عقلمند دیده بودم اما نواقصی داشت که دیشب به محضر خود آیت الله مجد رسیده آن را تکمیل کردم که در ذیل می آورم.

آیت الله حسن مجد در تاریخ دهم اسفندماه سال 1322 در یك خانواده مذهبی در ارومیه بدنیا آمد. پدرش «اژدر» بازاری بود. آقای مجد، نوه دختری عالم ربانی «میرزا عبدالمطلب فقیه اردوبادی» می‌باشد ، نامبرده پس از تحصیلات ابتدائی در مدرسه نشاط ارومیه که در خیابان مدنی فعلی روبروی کوچه عرب باغی بود، وارد حوزه علمیه ارومیه که در مسجد جامع قرار داشت و ریاست آن بر عهده عباسقلی نجفی که از شاگردان آخوند خراسانی بود، شد. پس از افاده از محضر اساتید راهی شهر مقدس قم گردید در آن شهر علوم فقهی را در مقطع سطح حضور آیات عظام چون: میرزا احمد پایانی اردبیلی، میرزا ابوالفضل علمائی و درس خارج را در حضور آیت عظام شیخ مرتضی حائری، میرزا جواد تبریزی، و وحید خراسانی به پایان رسانید. علوم عقلی را پیش حضرات آیات عظام جوادی آملی و شهید مرتضی مطهری فراگرفت. آیت الله مجد علاوه از ارومیه در شهرهای چون اهواز، ایلام، همدان، سوسنگرد و میاندوآب به ارشاد و راهنمایی مردمان آن سامان همت گماشت. وی در قم به تدریس درس خارج مشغولند. ایشان همه ساله در ماه مبارك رمضان در مساجد ارومیه (فاطمیه، سردار) در رابطه با آشنا نمودن مردم با معارف اسلامی به تبلیغ و ترویج احكام دین مبین می‌پردازند.

آیت الله مجد تقریراتی دارند که البته به چاپ نرسانده اند:

تقریرات بحث مكاتب، كتاب الهیه، تقریرات بحث كفایـه الاصول، كتاب الوكاله، كتاب التجاره،كتاب الوصیه

علاوه بر آثار فوق یک مجموعه از امثال ترکی را در قالب « آنالار سوزی» جمع کرده اند که می فرمودند می خواهم اسمش را بگذارم «آنالار و آتالار سوزی» و بازنگری بکنم تا به چاپ برسانم.

حسن مجد

آیت الله حسن مجد و بنده حقیر(مسجد سردار ارومیه 30 اردیبهشت 1398)


 

نوع مطلب :
برچسب ها : علمای ارومیه، حسن مجد، علی مؤمنی، منصور امامی، مسجد سردار،
لینک های مرتبط :
جمعه 27 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه

تنها نباید برای دردهای ظاهری خود را به ضریح ائمه معصومین گره زد. 
گاه باید دلهایمان را به ضریح  چشمهای آن ذوات مقدسه بدوزیم تا شاید نگاهشان، دلهای ما را از حصار خودپرستی رهایی دهد. 
آنها که خاک را به نظر کیمیا کنند 
آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند
دردم نهفته به، ز طبیبان مدعی 
باشد که از خزانه غیبم دوا کنند
(حافظ)
نوع مطلب :
برچسب ها : معصومین، دردمندی،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه

 

نام کتاب به تبعیت از مولانا نسبت به شمس که می گوید شمس الحق تبریزی، شاید در گامی فراتر از آن فرموده باشند: شمس الوحی تبریزی ! و واقعاً هم چنین است.

این کتاب، مجموعه سخنان آیت الله جوادی آملی درباره استاد علامه طباطبایی است. وی در این زمینه گفته است: عشق و ارادت خود را به  علامه طباطبایی در این کتاب اظهار کردم. آنچه در علامه طباطبایی وجود داشت جامعیت او در علم و معرفت، ایمان و عمل صالح بود .علم عمیق برهانی و معرفت دقیق شهودی و عرفانی او از یک سو و اخلاق و شایستگی های کرداری و رفتاری از سوی دیگر او را مستعد و آماده ساخته بود تا از نور قرآنی الهام گیرد .علامه طباطبایی شخصیت جامعی بود که ظرف بلورین فلسفه، عرفان و تفسیر را از مظروف دینی پرساخت و با بال عقل و نقل منتشر کرد.

رویکرد عمده و اساسی این کتاب مباحث تفسیری و شرح وحی الهی است.

این کتاب در سه بخش

علامه و قرآن کریم،

علامه و علوم عقلی  

علامه و عرفان

شکل گرفته که هریک از بخشهای مذکور دارای فصلهای متعددی به منظور تبیین ابعاد وجودی علامه هستند.

 حیات قرآنی علامه، تفسیر و علوم قرآنی، مهارتهای تفسیری علامه، تفسیر و تأویل، تفسیر قرآن به قرآن، ظاهر و باطن قرآن، فراتر از مرزها، انسانیت و تعلیم الهی، عرضه بر قرآن، شیعه در اسلام و قرآن در اسلام، اخلاق قرآنی، شکیبایی و صبر، عرفان نظری و عرفان عملی و محرومان از لقای الهی از مباحث طرح شده در این کتاب هستند.

 درجات عوالم هستی، سالک مجذوب، دو خاطره از علامه، شرح صدر در مناظرات علمی، تواضع، بازگشت همه امور به توحید ،صفای قرآن و مروه اهل بیت، با اهل بیت عصمت در تفسیر قرآن و دفع شبهات با تمسک به وحی از دیگر مواردی هستند که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.

ماه رمضان فرصت مناسبی است تا با نگاه به این مجموعه مسیر راه یافتگان وصال را به نظاره نشست.


منابع: پژوهشگاه علوم وحیانی اسراء  


نوع مطلب :
برچسب ها : علامه طباطبایی، جوادی آملی، شمس الوحی تبریزی، کتاب،
لینک های مرتبط :
شنبه 21 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه

قالَ الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْکِتابِ
أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُکَ فَلَمّا رَآهُ مُسْتَقِرّاً عِنْدَهُ قالَ هذا مِنْ فَضْلِ رَبِّی لِیَبْلُوَنِی أَ أَشْکُرُ أَمْ أَکْفُرُ وَ مَنْ شَکَرَ فَإِنَّما یَشْکُرُ لِنَفْسِهِ وَ مَنْ کَفَرَ فَإِنَّ رَبِّی غَنِیٌّ کَرِیمٌ 
قرآن کریم، سوره نمل، آیه 40

(اما) کسى که دانشى از کتاب (آسمانى) داشت گفت: «پیش از آن که چشم بر هم زنى، آن را نزد تو خواهم آورد»! و هنگامى که (سلیمان) آن (تخت) را نزد خود ثابت و پابرجا دید گفت: «این از فضل پروردگار من است، تا مرا آزمایش کند که آیا شکر او را به جا مى آورم یا کفران مى کنم؟! و هر کس شکر کند، به نفع خود شکر مى کند; و هر کس کفران نماید (به خویش زیان نموده، که) پروردگار من، غنى و کریم است»!
.....................................
این آیه به ما می فهماند که علمی هست که از سنخ علوم فکری و اکتسابی و تعلم بردار نبوده و ما فعلاً از درک آن عاجزیم. اما در هر صورت با عبارت علم اینجا از آن یاد شده است. این علم از جنس هذا مِنْ فَضْلِ رَبِّی است.

قطرهٔ دانش که بخشیدی ز پیش
متصل گردان به دریاهای خویش
قطرهٔ علمست اندر جان من
وارهانش از هوا وز خاک تن
مولوی

نوع مطلب :
برچسب ها : تفسیر قرآن، سوره نمل، غلم، رمضان،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
دو کوهه مشهد، گزارشی از حضورمان در منزل شهیدان دهنوی 
این بار نیز در مشهد مورد عنایت صاحبخانه بودیم و به لطف آقای رشیدی دوست عزیزمان رفتیم خانه شهیدان دهنوی که تقریبا وقتی از صحن کوثر خارج می شوی منزلشان همان حدودهاست. 
منزلی با صفا که به همت شهرداری مشهد به موزه کوچکی تبدیل شده که انصافاً سرمایه ای معنوی است. 
حاج رجبعلی دهنوی به زحمت به استقبالمان آمد. که حدود 94 سالش می باشد. 

یکی از فرزندان حاج رجبعلی در انقلاب به شهادت رسیده و دو تای دیگر در جنگ 
علی اکبر دهنوی/ متولد 1345/2/10 و شهادت 1357/10/10 در مشهد مقابل استانداری
حمید رضا دهنوی / متولد 1338/7/5 و شهادت 1362/4/3 در مهران در عملیات والفجر 3
حسین دهنوی / متولد 1350/6/20 و شهادت 1366/12/29 در ماووت در عملیات بیتالمقدس 3


آقای رشیدی تعریف می کند که اینجا به دو کوهه مشهد معروف است و مطلب را از حاج رجبعلی دهنوی می پرسیم می گوید دو تا از دایی بچه ها هم شهید شده که یکی از آنها در همین منزل به بچه های بسیج آموزش می دادند و بچه ها را راهی جبهه می کردند برای همین به اینجا می گفتند دوکوهه!این منزل که حالا پر از عکسهای شهدا و دیگر عکسهای حاج رجبعلی است صفایی به خانه داده که خیلی را به اینجا کشانده از جمله رهبر معظم انقلاب نیز درهمینجا پای صحبت های پدر شهید نشسته .

حاجی دو فرزند پسر دیگر دارد که آنها هم جانباز هستند. کمی صحبت کردیم برای ما خاطره گفت از شهیدانش و اینکه آنها را می بیند ! و اینکه همیشه رزمنده خواهد ماند و بعد این شعر را زمزمه می کند
... یاد امام و شهدا دل می بره کرببلا ، دل می بره کرببلا ... 
و بعد خاطره ای از واقعه گوهرشاد می گوید:

 


خانه با صفایی است دل آدم نمی آید از آنجا برود. 
از پیرمرد خداحافظی می کنیم و به فکر می روم که آیا می شود در شهر خودمان هم از این کارها کرد؟!
نوع مطلب :
برچسب ها : موزه شهدا، شهادت، شهیدان دهنوی، مقام معظم رهبری،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه

آسمان خیس دعا بود که از سوی زمین می ­بارید!

و زمین نقطه برخورد اجابت و حضور

و قمر در قفس جذب زمین محبوس است

و زمین حیرت دوار هزاران ساله

آسمان عمق همه پرسش و نادانی ماست

قعر خلقت همه آفاق رسیدن دارد

عرق شرم سحر، شبنم احساس گل است

و نسیم خنک و لذت و فهم و کُرنش

و شب و کاشتن سجده و روئیدن عشق

آسمان تر شدن پی در پی، فوران خواهش

حلقه رحمت و غفران و صفا و بارش

آسمان خیس دعا بود و پر از نور قمر

و زمین تشنه دیدار حضور آخر

حسین غفاری 

نوع مطلب :
برچسب ها : دعا، ظهور،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : حسین غفاری از ارومیه
نوع مطلب :
برچسب ها : امام زمان،
لینک های مرتبط :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :